|Recognition
Recognition 2017-09-28T07:54:09+00:00

We created the GestaltOSD Lifetime Achievement Award and it was presented to a number of graduates and others as part of our 40th year anniversary celebration activities.

2017

Monika Moss-Gransberry
Chantelle Wyley

2016

John D. Carter
Christiana Figueres

2015

Marcella Benson-Quaziena
Carl Haefling
Anthony Joseph
Barbara Reynolds
Nick Sarillo

2014

Howard Jackson
Sonia Nevis
Willa Thomas

2013

Edith Fresh
Mwalimu Imara

2017

Sue Engelhart (OSD XIII & IGCP II)
Amy Lichty (OSD XIII, IGCP II & GRP INT VIII)

2016

Jean Appleby (OSD VIII & IGCP V)
Kendra Coleman (BBI V, IGCP V & GRP INT XII)
Jennifer Corlett (OSD XIV & GRP INT IX)
Elena Feliz (OSD XV)
George Freeman (OSD XVI & GRP INT XII)

2015

Linda Robson (BBI V & OSD XVIII)

2014

Janmarie Connor (OSD XI)
Lisa Koss (IOSD VII, IGCP V & GRP INT XII)

2013

Miachael Ciaravino (OSD XVII)

2012

Duncan Coombe (BBI V & GRP INT XI)
Brenda Jones (OSD VI & GRP INT IV)
Lynda White (OSD XII)

2011

Howard Jackson, Chairperson GOSD Board   (OSD X, Group Int & IGCP II)
Claudy Jules, Chairperson NTL Board   (BBI & Group Int)
Darya Funches,Chairperson ODN Board   (OSD III)
Peter Tarlton, Chairperson GISC Board   (OSD VII)

2010

Dost Can Deniz   (IGCP II)
James (Jim) Willis   (OSD VI)
Anthony Joseph   (OSD VIII)

2009

Rachel Ciporen (GRP INT X & OSD XV)

2008

Jonno Hanafin (OSD V)
Marcella Benson-Quaziena (GRP INT VII & OSD XII)
Veronica Hopper Carter (GRP INT II & OSD VIII)
Monika K. Moss (BBI III & GRP INT VIII)
Mary Ann Rainey Tolbert (GRP INT III & OSD VIII)

2007

John Nkum (GRP INT VIII & IOSD II)

2006

Barbara Reynolds (OSD XI)

2005

Ariel Blair (GRP INT VIII & OSD XIII)

2004

Ann Begler (OSD XIII)
Lisa Gaynier (GRP INT VIII & OSD XIII)
Sally Higginbotham (OSD XIII)

2003

Judith L. Fisher (OSD III)

2002

William A. Bradshaw (OSD I)

Howard Jackson, MA.  2014
Marcella Benson-Quazienna, Ph.D. 2012
Veronica Hopper Carter, Ph.D.  2012
Carolyn Lukensmeyer, Ph.D. 2004
John D. Carter, Ph.D.  * 2000
Isadore From  *
Laura Perls, D.Sc  *
Erving Polster, Ph.D.  *
Miriam Polster, Ph.D.  *
Marjorie B. Creelman, Ph.D.  *
William S. Warner, Ph.D.  *
Rainette Eden Fantz, Ph.D.  *
Cynthia Oudejans Harris, MD  *
Elaine Kepner, Ph.D.  *
Sonia March Nevis, Ph.D.  *
Edwin C. Nevis, Ph.D.  *
Joseph Zinker, Ph.D.   *
* GIC Board Designated

Gigi Maganja
Kazu Nakamura
Dongmei (Maria) Wang

Note: Gestalt Trained

  • Gestalt OSD Faculty

2015
Michael Broom
Barry Johnson
Barry Oshry
Dr. John J. Scherer

2014
Judith Katz
Frederick Nader

2013
Mee-Yan Cheung Judge

2012
David Sibbet
David W . Jamieson

2011
Brenda B. Jones  *
Jane Magruber Watkins

2010
Edwin C. Nevis  *
Dick Axelrod

2009
John Carter  *
Glenn Varney

2008
Peter Block

2007
Frederick Miller

2006
Chris Argvris
Saul Eisen

2005
Barbara Benedict Bunker
Edgar Schein

2004
Charlie Seashore
Marv W eisbord

2003
W. Warner Burke

2002
Peter Vaill

2001
Kathie Dannemiller
Edie Seashore

2000
Robert Marshak
Richard "Dick" Beckhard

1999
Billie T. Alban
Bob Tannenbaum